Civitas szerepe
Partnerek
Időtartam
2021. április – 2023. március
Költségvetés
Összesen: 237.634,36 euró
Támogató

Active Citizens Fund Romania

Felhívás #7 – A kiszolgáltatott csoportok társadalmi befogadását célzó érdekérvényesítő tevékenységek

Partnerek

Nonprofit Jogalkotási Központ Egyesület (Asociația Centrul pentru Legislație Nonprofit)

Határoknélküli Műhelyek Egyesület (Asociația Ateliere fără Frontiere)

A projekt célja, hogy kezelje a fenntartott, valamint a szociális és zöld záradékkal ellátott közbeszerzésre vonatkozó jogszabályi rendelkezések rendkívül alacsony szintű végrehajtásának problémáját Romániában. A projekt célkitűzése, hogy növelje a társadalmi és környezeti hatású beszerzések alkalmazásának a szintjét a közintézmények és vállalatok keretében. A negatív környezeti hatások csökkentése révén szeretnénk hozzájárulni a hátrányos helyzetű személyek, köztük a fiatalok és a romák társadalmi befogadása, valamint a lakosság életminőségének a növeléséhez. A projekt tevékenységei révén a szociális és környezetvédelmi záradékok alkalmazásával igyekszik elősegíteni a beszerzési jogszabályok átültetését.

A projekt tevékenységei közöt megtalálhatók:

  • A társadalmi és környezeti hatású közbeszerzésekről szóló közpolitikai dokumentum elkészitése. A dokumentum a romániai közigazgatásban és üzleti környezetben a szociális és környezetvédelmi záradékokkal rendelkező beszerzésekről szóló kutatás alapján kerül megvalósításra.
  • 5 esettanulmány elkészítése más uniós országokban feltérképezett modellekről.
  • Egy útmutató kidolgozása a szociális és környezetvédelmi záradékokat tartalmazó beszerzésekről.
  • Érdekérvényesítő kampány, regionális találkozókat is beleértve, a közpolitkai dokumentum és az útmutató eredményeinek népszerűsítésére,
  • A „Társadalmi és környezeti hatású közbeszerzési verseny a vállalkozások számára” cimű verseny megszervezése, amely 10 hónapot fog tartani, és a pályázó magánvállalkozások közbeszerzési magatartását fogja követni. A vállalkozások tanácsadást fognak kapnni a felelős beszerzésről. Egy jelentés is készül majd a vállalatok által végzett, társadalmi hatású beszerzésekről, beleértve az ilyen beszerzések hatását a szociális vállalkozásra/védett egységre;
  • A „Szociális és környezetvédelmi záradékkal ellátott közbeszerzési verseny létrehozása a közigazgatás számára”. Ez 10 hónapon keresztül fogja nyomon követni a közintézmények által végrehajtott, szociális vagy környezetvédelmi záradékkal ellátott beszerzéseket. A tevékenység a következőket foglalja magában: a verseny koncepciójának és módszertanának kidolgozása, népszerűsítés a közintézmények körében, a közintézmények bevonása, tanácsadás a felelős közbeszerzések lebonyolításához. A gyakorlati megvalósítás érdekében a projekt weboldalán egy help desk részleget hoznak létre, ahol tanácsot adnak azoknak a beszerzőknek, akiknek problémáik adódnak a szociális és környezetvédelmi záradékok végrehajtásával kapcsolatban. A projekt megvalósítása során a projektmenedzsment és a partnercsapatok az egyes esetek sajátosságaitól függően tanácsadást is nyújtanak majd.
  • Díjátadó gála azok a közintézmények és vállalatok számára akik szociális és környezetvédelmi záradékkot tartalamzó közbeszerzési eljrásokat szerveztek. Ez a tevékenység egy nyilvános bukaresti rendezvény szervezéséből áll.
  • Képzések szervezése a közigazgatás számára. 2 képzés kerül megszervezésre, a közigazgatási intéymények képviselői számára.
  • Tájékoztató rendezvények szervezése vállalatok számára. Két tájékoztatót fogunk szervezni 20 vállalkozás képviselői szmára – egyet az északnyugati régióban, egyet pedig Bukarestben. A tájékoztatók során a következő témák kerülnek bemutatésra: mit jelentenek a társadalmi és környezeti hatású beszerzések, nem pénzügyi beszámolási mutatók, mik azok a társadalmi vállalkozások/védett egységek és milyen termékeket kínálnak, a társadalmi vállalkozásoktól/védett egységektől történő termék- és szolgáltatásvásárlás társadalmi hatása.

Közösen dolgozunk a zöld, versenyképes és befogadó Európáért.

A projektet a Nonprofit Jogalkotási Központ Egyesület (Asociația Centrul pentru Legislație Nonprofit), a Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért Kolozsvár és a  Határoknélküli Műhelyek Egyesület (Asociația Ateliere fără Frontiere) partnerségével működteti. A finanszírozás a románinai Aktív Polgárok Alapjából van biztosítva, amelyet Izland, Liechtenstein és Norvégia az EGT Grants 2014-2021 keretében finanszíroz. A weboldal tartalma nem feltétlenül tükrözi az EGT és a Norvég Alap 2014-2021 hivatalos álláspontját; további információért kérjük, látogasson el a www.eeagrants.org weboldalra. A romániai Aktív Polgárok Alapról a www.activecitizensfund.ro oldalon található információ.