A Romanian-American Foundation által finanszírozott Food Hub projekt keretében, partnerünkkel, a Román Európai Politikai Központtal, tegnap bemutattuk a „Food Hub-ok: Modell a rövid élelmiszer-ellátási láncok fejlesztésére Romániában” című jelentést.

Az elmúlt 10-15 évben a rövid ellátási láncok egyre nagyobb szerepet kaptak a közösségi (EU) és nemzeti döntéshozók napirendjén. Az Európai Zöld Megállapodás, különösen a „Farm to Fork” stratégia célja a helyi szintű élelmiszer-gazdálkodás megerősítése, amelynek keretében a termelés és az élelmiszer-feldolgozás a fogyasztók közelében zajlik.

Ezen cél elérésére jellemző innováció egyik példája a helyi mezőgazdasági termékek aggregátoraként működő food hub. A most bemutatott jelentés kiegészíti a 2021-es dokumentációs jelentést, „Food Hub: Alternatív modell a kis- és közepes gazdaságok fejlesztésére Romániában”, amelyet a Román Európai Politikai Központ készített, új adatokat tartalmazva a Romanian-American Foundation által támogatott pilot projekt fejlődéséről.

A jelentés másik célja a pilot projekt bemutatása a rövid élelmiszer-ellátási láncokat támogató közpolitikák kontextusában, az elmúlt három év politikai intézkedéseit figyelembe véve, és az is, hogy alátámassza a modell fontosságát a romániai kis- és közepes gazdálkodók számára, és szükségességét, hogy országosan is másolható és támogatott legyen.

A bemutató alkalmat adott arra, hogy megvitassuk a Food Hub modellt, a rövid ellátási láncokat és a kis termelők jövőjét. A jelentés bemutatóján és az azt követő vitán részt vettek a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium képviselői, intézmények, civil szervezetek és magánszektorbeli szereplők.

A food hub modellről szóló vita következtetései 

A vitát Márton Balogh, a Civitas Közösségi Alapítvány igazgatója moderálta, és a téma a következő volt: „A rövid ellátási láncok jövője Romániában: A Food Hub modell fejlesztési perspektívái”. A találkozó legfontosabb következtetései közé tartoznak:

A rövid ellátási láncok számára biztosított közpénzügyi támogatásokat eltávolították,

így a food hub modell másolásának és fenntartásának túl kell élniük az Országos Stratégiai Tervből származó pénzügyi támogatás nélkül.

A food hub szerepe a termelők támogatásában vitathatatlan. A modell a pilot projekt keretében több mint 3 millió euró bevételt generált. Több mint 4.000 helyi terméket népszerűsített több mint 400 kis termelőtől és helyi élelmiszert juttatott el több mint 100.000 fogyasztóhoz.
Olyan jogszabályokra és támogatásokra van szükség, amelyek elősegítik a helyi termékek fogyasztását, és előnyben részesítik a helyi termelőket, akik megőrzik az ízeket, a hagyományos recepteket és fenntartható mezőgazdaságot folytatnak, hogy egészségesebb és a környezet iránt felelősebb társadalmat alakítsanak ki.

A találkozót a Friends For Friends Alapítvány rendezte, amelynek köszönjük a támogatást!

A pilot projektről és a food hub-ok eredményeiről további információkat a teljes jelentésben találhatnak ITT.