A vidéki környezetben élő fiatalok 23%-a még nem találta meg szenvedélyét, a World Vision Románia adatai szerint. A World Vision Románia Alapítvány a Civitas Alapítvánnyal és a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvostudományi Egyetemével partnerségben elindítja a „Go Green – Gyakornoki programok a foglalkoztatásért” projektet, amely az Európai Szociális Alap finanszírozásával valósul meg az Oktatás és Foglalkoztatás Operatív Program (POEO) keretében.
A fiatalok vállalkozói szellem iránti irányulása már gyermekkoruktól kezdve megfigyelhető, és az arányuk az életkor előrehaladtával növekszik – derül ki a World Vision Románia legújabb jelentéséből, „Child Well-being in Rural Romania” (Gyermekek jóléte vidéki Romániában):
- A vidéki iskolás gyermekek 6%-a szeretne saját vállalkozást indítani;
- Az arány 8%-ra nő a gimnáziumi szinten;
- A vidéki középiskolás fiatalok 13%-a szeretne saját vállalkozást indítani a középiskola befejezése után.
A „Go Green – Gyakornoki programok a foglalkoztatásért” projekt célja, hogy 300 diák számára javítsa a munkaerőpiacra irányuló oktatás és képzés minőségét, relevanciáját, hatékonyságát és inkluzivitását azáltal, hogy a fiatalok kulcskompetenciákra tesznek szert, köztük a társadalmi-érzelmi és vállalkozói készségeket sajátítják el, egy alkalmazott és proaktív tanulási ökoszisztéma kialakításával.
A projekt általános célja a felsőoktatás és a munkaerő-piac közötti reláció optimalizálása a diákok technikai és specifikus készségeinek fejlesztése során, hozzájárulva a fenntartható zöld munkahelyek létrehozásához is, különös figyelmet fordítva a zöld gazdaság – körforgásos gazdaság népszerűsítésére, egy összetett vállalkozói képzés keretében.
A projekt közvetlenül illeszkedik a 2021-2027-es Oktatás és Foglalkoztatás Operatív Program (POEO) célkitűzéseihez, amelyek a diákok számára biztosított gyakornoki programok minőségének, inkluzivitásának és relevanciájának növelésére irányulnak. A programok a munkaerő-piaci követelményekhez vannak igazítva, és a vállalkozói képzési program, valamint a zöld gazdaság és munkahelyekről szóló oktatási program megszervezésével, jelentős mértékben hozzájárulnak a 300 diák elhelyezkedéséhez.
A releváns gyakornoki programok és nem formális oktatási programok révén a projekt elősegíti az egyenlő és inkluzív hozzáférést a minőségi munkalehetőségekhez, így hozzájárul a fiatalok körében a munkanélküliség csökkentéséhez és a nemzeti gazdaság versenyképességének növeléséhez.
A „Go Green – Gyakornoki programok a foglalkoztatásért” projektben megvalósuló tevékenységek – ID 316271
- Gyakornoki programok szervezése 300 diák számára;
- Szociális-érzelmi kompetenciák (soft skills) fejlesztését célzó programok szervezése szemináriumokkal, workshopokkal és coachinggal;
- Egy vállalkozói, zöld kompetenciák és zöld gazdaságra vonatkozó képzés szervezése 140 diák számára, a klímaváltozás és a körforgásos gazdaság témákra irányulva;
- Egy elemzés/tanulmány elkészítése és közzététele a munkaerő-piaci trendekről regionális szinten, statisztikai elemzések, kérdőívek, interjúk és szakértői fókuszcsoportok alapján, amely alapot ad a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvostudományi Egyetemmel jövőbeli oktatási ajánlatához, igazodva a munkaerő-piac jelenlegi és jövőbeli igényeihez.
A projekt célcsoportja 300 olyan 18 és 35 év közötti diákból áll, akik az ISCED 6-8 szintű programok egyikében vesznek részt, és az Észak-Nyugat régióban élnek.
A World Economic Forum 2025 januári „The Future of Jobs” jelentése szerint a munkaerő-piacon 2030-ra szükséges legfontosabb készségek közé tartoznak a zöld gazdasággal kapcsolatos készségek is, mint például a fenntarthatóság és a klímaváltozás, energiahatékonyság és megújuló energiaforrások, erőforrás-gazdálkodás és körforgásos gazdaság, valamint interperszonális és szociális készségek, mint a csapatmunka és együttműködés, világos és meggyőző kommunikáció.
Ahhoz, hogy felkészítsük a diákokat a jövő munkahelyeire, egy dedikált programot szervezünk, amely olyan alapvető témákra összpontosít, mint a fenntarthatóság, környezeti költségek kezelése, az ökoszisztémára gyakorolt hatás és a vállalkozások társadalmi-gazdasági felelőssége, beleértve a társadalmi egyenlőség, a nemi egyenlőség és az esélyegyenlőség elveit. Ezen kívül a szociális-érzelmi kompetenciák fejlesztésére is koncentrálunk, mint például az aktív hallgatás, érzelmi menedzsment, csapatmunka és együttműködés. Így biztosítjuk a diákok számára azokat az eszközöket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy alkalmazkodjanak és kiemelkedjenek a jövő munkaerő-piacán.
A projekt (SMIS kód: 316271) az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg az Oktatás és Foglalkoztatás Operatív Program (PEO) keretében, összesen 4.925.759,54 lej értékben, melyből 4.186.895,61 lej az Európai Unió hozzájárulása. A projekt megvalósításának időszaka 2025. február 1. és 2027. január 31. között lesz.
––––––––––––––––––
Program: „Oktatás és Foglalkoztatás Operatív Program (POEO)”
Prioritás: P07 „Az oktatás és szakképzés kínálatának minőségi növelése, a rendszer igazságosságának biztosítása érdekében és a munkaerő-piac dinamikájához és a technológiai innovációkhoz való jobb alkalmazkodás érdekében”
Specifikus cél: ESO4.5. „Az oktatási és képzési rendszerek minőségének, inkluzivitásának, hatékonyságának és relevanciájának javítása a munkaerő-piac számára, beleértve a nem formális és informális tanulás érvényesítését is, a kulcskompetenciák, így a vállalkozói és digitális készségek megszerzése érdekében, valamint a duális képzési rendszerek és a gyakornoki rendszerek bevezetésének elősegítése (ESZA+)”
PÁLYÁZAT: „A munkaerő-piac igényeivel összhangban álló, rugalmas és magas színvonalú felsőoktatási programok fejlesztése – GYAKORNOKI PROGRAMOK DIÁKOK SZÁMÁRA”