
ENFORCE projekt: Hogy értsük meg jobban a méheket? Hogyan lehet a méhészet fenntartható?
(Erasmus+ projekt, 2023-1-HU01-KA220-VET-000152590- Együttműködési partnerségek a szakképzésben 2023-2025).
Az Erasmus+ program által finanszírozott ENFORCE projekt célja a méhészeti ágazat fenntarthatóságának támogatása az éghajlatváltozással, az emberi eredetű stresszorokkal és az értékesítési problémákkal való szembenézés során.
Mik a céljaink?
A 2 éves időtartam alatt olyan kihívásokkal fogunk foglalkozni, mint például:
● Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás – a méhek fejlődésére és a növényekkel való kölcsönhatásukra gyakorolt hatásai?
● Invazív fajok visszaszorítása
● A méhészeti gyakorlatok hozzáigazítása a szélsőséges időjárási eseményekhez – mint például a hosszan tartó szárazság és az ismétlődő viharok.
● Küzdelem az európai mézpiacon a hamisított méz és az alacsony felvásárlási árak miatt kialakult tisztességtelen verseny ellen.
● Az ágazati akadályok felszámolása.
● Az egyéni vállalati márkajelzés érvényesítése.
● A minőségi termelés és a szolgáltatások diverzifikációjának ösztönzése a tömegtermeléssel szemben.
Mit teszünk?
A projekt a cél elérése érdekében kezdő és tapasztalt méhészek, kutatók, vidékfejlesztők hálózatát fogja létrehozni. Olyan tudást, módszereket és új gondolkodásmódot kívánunk biztosítani, amely lehetővé teszi a hosszú távú fenntarthatóságot a következő eszközökkel :
● Diverzifikált üzleti modellek a tisztességes jövedelem elérése érdekében.
● Új, fogyasztóorientált megközelítés, amely az élményalapú gazdálkodáson alapul.
● Megismerkedés a mézkóstolás gyakorlatával és a méz érzékszervi elemzésével.
● Gamifikációs módszertan alkalmazása.
Ezeket a módszereket jelenleg még nem vagy csak ritkán alkalmazzák a méhészeti ágazatban, és a mezőgazdasági ágazat más területein is újdonságnak számítanak.
Milyen előnyei lesznek az Ön számára az ENFORCE-nak?
● Részt vehet egy KÉPZÉSI TANFOLYAMON a méhekről, a méhészetről és a mézről, amely bemutatja, hogy a méhészet az élmények kincsesládája lehet; a méz érzékszervi elemzésének alapelvei; a méz ízek és illatok világa; valamint az éghajlatváltozás kihívásai.
● Hozzáférés a JÓ TAPASZTALATOKHOZ azon méhészek számára, akik fogékonyak az élményalapú és játékos méhészkedésre, és alkalmazni kívánják azt vásárlókörük bővítése és a társadalmi figyelemfelkeltés céljából.
● Ismerje meg az élményalapú gazdálkodás módszertanának, a gamifikációnak, a méz érzékszervi elemzésének és a HORECA ágazattal való kommunikációnak az alapelveit.
Mire vár még?
Maradjon velünk, ha további híreket szeretne megtudni a www.honeyexperience.eu oldalon.
És kövessen minket a közösségi médiaplatformjainkon, hogy naprakészen értesüljön a fejleményekről!





