A Civitas státusa a projektben: főpályázó
Megvalósítás időszaka
Költségvetés
Támogató
Európai Szociális Alap, a Humánerőforrás Operatív Program (POCU 2014-2020, POCU/82/3.7/104273) által
A projekt bemutatása
A székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért, partnerségben a csíkszeredai Hargita Megyei Innovációs és Inkubációs Szövetséggel elindította a „SPEED-Egy hatékony és fejlett gazdaságért (SPEED-Spre o Economie Eficientă și Dezvoltată)” elnevezésű projektjét. A projekt futamideje 36 hónap, összértéke 10.683.494,44 lej.
A projekt fő célja a Közép-romániai fejlesztési régióban élő lakosság életszínvonalának növelése, vállalkozói képességeinek fejlesztése, nem mezőgazdasági városi vállalkozások kialakítása, valamint tartós és minőségi munkahelyek megteremtése által.
Fontosabb tevékenységek:
1. A lakosság tájékoztatása a projektről, a bekapcsolódás előnyeiről és lehetséges eredményeiről. Csoportos és egyéni tájékozató eseményeket szervezünk Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros és Szeben megyékben, rajtuk legkevesebb 480 személy fog részt venni, megyénként legalább 30-an. A találkozások alkalmával, a jelenléti lapok kitöltésekor a résztvevők kifejezhetik érdeklődésük mértékét az elképzelés iránt. Egy szelekciós eljárás eredményeként kiválasztunk legkevesebb 360 olyan személyt, akinek szándékában van egy vállalkozás elindítása, és meghívjuk elméleti és gyakorlati képzésünkre. A képzésen résztvevők 60%-a munkanélküli vagy inaktív személy (például középiskolás, egyetemista vagy háztartásbeli), 40%-a rendelkezik munkahellyel, egyéni vállalkozó vagy üzletrésze van egy gazdasági társaságban. A képzések időtartama 40 óra, és körülbelül 8 napot fognak tartani. A képzések moduljai: Légy vállalkozó!, Vállalkozás indítása, Könyvvitel, Üzleti kommunikáció, Marketing, Üzleti tervezés, valamint Informatika. A záróvizsgán elért eredmények alapján, minden csoport első 10 helyezettjét prémiummal jutalmazzuk.
2. A képzés záróvizsgáján a vizsgázók egy általuk elkészített üzleti tervet mutatnak be (lásd a modellt), majd még egy hónap áll a rendelkezésükre, hogy azt tökéletesítsék. A továbbiakban a legjobb 36 üzleti terv elkészítője legtöbb 177.740 lej nagyságú de minimis jellegű támogatáshoz juthat üzleti terve megvalósításához.
3. Az üzleti tervek kivitelezése céljából a kedvezményezettek új vállalkozásokat hoznak létre (jogi formája lehet kft, egyéni vállalkozás, szövetkezet, egyesület stb.). A vállalkozás bármilyen engedélyezett termelési, szolgáltatói vagy kereskedelmi tevékenységet végezhet. Vállalnia kell két új munkahely létrehozását és azok megtartását. Olyan személy is létrehozhat új vállalkozást, aki a 31/1990-es törvény alapján létrehozott valamely gazdasági társaságban nem többségi tulajdonos. A vállalkozásokat városi székhellyel kell bejegyezni, a tulajdonosok viszont vidéki lakhelyűek is lehetnek.
4. A vállalkozások tulajdonosai két hónapos gyakorlaton fognak részt venni olyan egységeknél, amelyek tevékenysége megegyezik a vállalkozás tevékenységének tárgyával.
5. A vállalkozóknak szakmai támogatást, tanácsadást biztosítunk, és vállalkozásuk felügyeletben részesül, egészen a projekt befejezéséig (2020 decembere).
6. A létrehozott vállalkozások hálózatba szerveződnek, keretében morális támogatáshoz, tapasztalatcseréhez jutnak, közös marketing-stratégiákat léptethetnek életbe, de szoros és gyümölcsöző gazdasági kapcsolatokat is kialakíthatnak egymás között.
A székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért, partnerségben a csíkszeredai Hargita Megyei Innovációs és Inkubációs Szövetséggel elindította a „SPEED-Egy hatékony és fejlett gazdaságért” elnevezésű projektjét. A projekt futamideje 36 hónap, 2018. január 18-tól kezdődően, összértéke pedig 10.683.494,44 lej.
A projekt főcélja a Közép-romániai fejlesztési régióban élő lakosság életszínvonalának növelése, vállalkozói képességeinek fejlesztése, nem mezőgazdasági városi vállalkozások kialakítása, valamint tartós és minőségi munkahelyek megteremtése által.
Fontosabb tevékenységek:
- A lakosság tájékoztatása a projektről, a bekapcsolódás előnyeiről és lehetséges eredményeiről. Csoportos és egyéni tájékozató eseményeket szervezünk Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros és Szeben megyékben, rajtuk legkevesebb 480 személy fog részt venni, megyénként legalább 30-an. A találkozások alkalmával, a jelenléti lapok kitöltésekor a résztvevők kifejezhetik érdeklődésük mértékét az elképzelés iránt.
- Egy szelekciós eljárás eredményeként kiválasztunk legkevesebb 360 olyan személyt, akinek szándékában van egy vállalkozás elindítása, és meghívjuk elméleti és gyakorlati vállalkozásfejlesztő képzésünkre. A képzésen résztvevők 60%-a munkanélküli vagy inaktív személy (például középiskolás, egyetemista vagy háztartásbeli), 40%-a rendelkezik munkahellyel, egyéni vállalkozó vagy üzletrésze van egy gazdasági társaságban. A képzések körülbelül 8 napot fognak tartani. A képzések moduljai: Légy vállalkozó!, Vállalkozás indítása, Könyvvitel, Üzleti kommunikáció, Marketing, Üzleti tervezés, valamint Informatika. A záróvizsgán elért eredmények alapján, minden csoport első 10 helyezettjét prémiummal jutalmazzuk.
- A képzés záróvizsgáján a vizsgázók egy általuk elkészített üzleti tervet mutatnak be, majd még egy hónap áll a rendelkezésükre, hogy azt tökéletesítsék. A továbbiakban a legjobb 36 üzleti terv elkészítője legtöbb 177.740 lej nagyságú de minimis jellegű támogatáshoz juthat üzleti terve megvalósításához.
- Az üzleti tervek kivitelezése céljából a kedvezményezettek új vállalkozásokat hoznak létre (jogi formája lehet kft, egyéni vállalkozás, szövetkezet, egyesület stb.). A vállalkozás bármilyen engedélyezett termelési, szolgáltatói vagy kereskedelmi tevékenységet végezhet. Keretében két új munkahelyet kell létrehozni és azok meg kell tartani a projekt végéig. Olyan személy is létrehozhat új vállalkozást, aki a 31/1990-es törvény alapján létrehozott valamely gazdasági társaságban nem többségi tulajdonos. A vállalkozásokat városi székhellyel kell bejegyezni, a tulajdonosok viszont vidéki lakhelyűek is lehetnek.
- A vállalkozások tulajdonosai két hónapos gyakorlaton fognak részt venni olyan egységeknél, amelyek tevékenysége megegyezik a vállalkozás tevékenységének tárgyával.
- A vállalkozóknak szakmai támogatást, tanácsadást biztosítunk, valamint vállalkozásuk felügyeletben részesül, egészen a projekt befejezéséig (2021 január).
- A létrehozott vállalkozások hálózatba szerveződnek, keretében morális támogatáshoz, tapasztalatcseréhez jutnak, közös marketing-stratégiákat léptethetnek életbe, de szoros és gyümölcsöző gazdasági kapcsolatokat is kialakíthatnak egymás között.
A projektben való részvétel ingyenes.
A projekttel kapcsolatos részletes információkhoz a vallalkoznijo.ro, az intreprindereata.ro, a civitas.ro oldalakon, valamint a Vállalkozni Jó és az Întreprinderea Ta Facebook oldalakon juthatnak hozzá az érdeklődők.
Pályázási kiírás: POCU/82/3/7 A foglalkoztatás növelése nem mezőgazdasági, városi vállalkozások támogatása által
A projekt azonosítója: 104998
A projekt társtámogatója az Európai Szociális Alap, a Humánerőforrás Operatív Program (POCU 2014-2020) által.
Mire lehet költeni a StartUp finanszírozást? |
0.Cégbejegyzési költségek – illetékek |
1.Az új alkalmazottak bérköltségei |
1.1 Bérköltségek |
1.2 Honoráriumok/saját szakemberek fizetéssel asszimilált költségei |
1.3 Fizetések és fizetésekkel asszimilált költségek társadalmi hozzájrulásai (alkalmazó és alkalmazott járulékai) |
2. Az új cég alkalmazottjainak kiszállási költségei |
2.1 Szállásköltségek |
2.2 Saját személyzet napidíja |
2.3 Személyzet utazási költségei |
2.4 A kiszállásokkal kapcsolatos illetékek, egészségügyi és utazási biztosítások |
3. Különböző szolgáltatások beszerzése, amire a de minimis kedvezményezettnak nincs megfelelő szakértelme |
4. Tárgyi eszközök (egyebek mint telkek és ingatlanok), leltári tárgyak, alap- és fogyóanyagok beszerzése, olyan beruházások költségei, amelyek szükségesek a cégek működéséhez |
5. Székhelyek, raktárak, berendezések, gépek, járművek és más működéshez szükséges terek, javak bérlési költségei |
6. Beszerzés nélküli leasing költségek (operacionális leasing), amelyek szükségesek a cégek működéséhez (operacionális leasing részletek berendezésekre, járművekre és egyébb ingó és ingatlan javakra) |
7. A cégek működéséhez szükséges közműdíjak (rezsi) |
8. A cégek működéséhez szükséges épületek ügykezelési szolgáltatásai |
9. A cégek működéséhez szükséges berendezések és szállító eszközök karbantartási és javítási szolgáltatásai |
10. A cégek működéséhez szükséges irattározás |
11. A cégek működéséhez szükséges eszközök amortizációja |
12. A cégek működéséhez szükséges pénzügyi, jogi (közjegyzői) költségek |
13. A cégek működéséhez szükséges informatikai hálózatokra való kapcsolodás |
14. A cégek működéséhez szükséges hirdetési és reklámköltségek |
15. Más, a cégek működéséhez szükséges költségek |
15.1 Adatfeldolgozás |
15.2 Informatikai alkalmazások kifejlesztése, aktualizásása és karbantartása |
15.3 Kiadványok, könyvek, szakfolyóiratok nyomtatott és/vagy elektronikus formában |
15.4 Engedélyek, szabadalmak, iparjogosítványok, védjegyek… |
A SPEED projekt keretében szervezett 8 napos vállalkozásfejlesztő képzés akkreditált képzés Vállalkozói készségek fejlesztése (A), valamint Informatikai eszközök használata (B) témakörökben.
A Vállalkozói készségek fejlesztése képzés záróvizsgával ér véget. A sikeres vizsgát követően mindenki akkreditált oklevelet vehet át.
Képzés időtartama: 40 óra (12 óra elmélet + 28 óra gyakorlat)
Képzési modulok:
1. Légy vállalkozó! – 2 óra elmélet + 6 óra gyakorlat
2. Üzleti kommunikáció – 2 óra elmélet + 4 óra gyakorlat
3. A marketing alapjai – 2 óra elmélet + 4 óra gyakorlat
4. Üzleti tervezés – 2 óra elmélet + 6 óra gyakorlat
5. Könyvvitel – 2 óra elmélet + 4 óra gyakorlat
6. Vállalkozás indítása – 2 óra elmélet + 4 óra gyakorlat
Oktatók:
Damokos Ibolya, Haider Csaba, dr. Ilyés Ferenc, Kolumbán Gábor, Pakot Mónika, dr. Szabó Árpád.
Képzés ütemezése:
1 – 6. találkozó: 6 óra képzés (2 óra elmélet + 4 óra gyakorlat) – 1, 2, 3, 4, 5, 6-es modulok
- találkozó: 4 óra képzés (2-2 óra gyakorlat) – 1, 4-es modulok
Záróvizsga:
A záróvizsga előtt két nappal le kell adni egy üzleti tervet (2 példányban).
A vizsga két részből áll:
Írásbeli – egy tesztlapot kell kitölteni,
Szóbeli – a leadott üzleti tervet kell megvédeni.
A vizsgát követően 1 hónap áll rendelkezésre az üzleti terv továbbfejlesztésére, ez alatt az idő alatt az oktatók egyéni, illetve csoportos konzultációkat tartanak.
Informatikai eszközök használata – 8 órás (1 napos) elméleti és gyakorlati képzés.