Iroda:

Kolozsvár (1 fázis, 2 fázis),

Székelyudvarhely (2 fázis)

Kezdés napja: 2017 január

Befejezés napja: 2020 február

Költségvetés:
1 fázis költségvetése: $96,020

Civitas költségvetése food hub (2 Fázis): $226.740 mindenik Civitas food hub ra Program koordinálási költségvetés (2 Fázis): $48.600

Finanszírozó
Romanian-American Foundation

A 2017-ben elindított „Food Hub” program az egyik legambiciózusabb kezdeményezés a helyi termelők országos szintű támogatására. A program ötlete egy 2014-es amerikai tanulmányi út során fogalmazódott meg, ahol a Civitas csapata megismerkedett a food hub koncepcióval, és partnereivel közösen adaptálta azt a romániai valósághoz.

A 2017-ben benyújtott pályázat két, a Civitas Alapítvány által koordinált fázisból áll:

1. Kiválasztási és üzleti tervezési fázis:

  • 10 nonprofit szervezetet választottak ki, amelyek képesek megtervezni és megvalósítani egy food hub létrehozását a régióban.
  • Ezek a szervezetek kb. 8.000 dolláros támogatást kaptak az üzleti terv és a szükséges dokumentáció elkészítéséhez.

2. Food hub fejlesztési fázis:

  • A 10 szervezetből 5-öt kb. 220.000 dolláros támogatással finanszíroztak a javasolt food hub-ok létrehozására.
  • Ezeknek a food hub-oknak az üzleti modelljeinek összhangban kellett lenniük a program elveivel, ugyanakkor figyelembe kellett venniük a helyi sajátosságokat is.
  • Így két food hub jött létre a Civitas Alapítvány gondozásában: a Nod Verde (Zöld Csomó) Kolozsváron és a Helyénvaló (Cumsecade) Székelyudvarhelyen.

A Civitas Alapítvány food hub-jai által nyújtott szolgáltatások:

A food hub-hoz csatlakozó termelők számára elérhető szolgáltatások és források lehetővé teszik számukra, hogy megfeleljenek a piaci igényeknek mind minőségi (a food hub által meghatározott minőségi előírások betartása), mind mennyiségi (ugyanazon típusú termék hatékonyabb előállítása) szempontból. A termelők számára a következő szolgáltatások állnak rendelkezésre:

I. Működési szolgáltatások (kereskedelmi vonal):

  • Begyűjtés
  • Feldolgozás
  • Elosztás
  • Népszerűsítés
  • Csomagolás
  • Közvetítés (közvetlen kapcsolat a piaccal)

Zöld csomó (Nod Verde)

A kolozsvári food-hub elképzelést egy kozmopolita piacra szabták, nagyvárosi sajátosságokkal, nem földrajzilag , hanem több közös fogyasztási értékre (helyi, egészséges élelmiszerek, helyi termelők támogatása) behatárolva. A termékek összegyűjtési területe 150 kilométerre terjed ki. Vállaltuk legalább 60 helyi termelő felkutatását, akiket a projekt keretében támogatni fogunk és bátorítjuk őket a termelő és fogyasztó közti, tiszteleten és tisztességen, alapuló kapcsolatokok felépítésére. Első működési évben a csapat az érdekelt kolozsváriak számára elérhető, közvetlen forgalmazási hálózat fejlesztésén fog dolgozni. 2019 évtől következik a gazdasági kapcsolatok kiépítése vendéglőkkel, vendéglátó egységekkel és hotelekkel.

II. Támogató szolgáltatások (nevelési vonal):

  • Menedzsment tanácsadás
  • Műszaki tanácsadás
  • Szakmai képzés
  • Tudatosságnövelő kampányok

Helyénvaló (Cumsecade)

A kezdeményezés a helyi, egészséges élelmiszerek fogyasztásának bátorítását és legalább 60 udvarhelyszéki termelő támogatását célozza meg, egy üzlet valamint egy gyűjtő és integráló központ létesítésével. Az elképzelésnek hangsúlyos közösségi része van. A foodhub erősen kapcsolódik a 9 alkalommal megrendezett Gyümölcs Fesztiválon résztvevő és megalkotott termelő hálózathoz. A Civitas Alapítvány ezáltal mint egyedüli tulajdonos létrehozott egy „Helyénvaló” társaságot. Székelyudvarhely Municípium partnerségével meg fogjuk alapítani a helyi termékek központját, vagyis egy üzlethelyiséget a város központjában, ahol megvalósul projektünk legnagyobb része. A helyiségek kialakítását 2017 év végén elindítottuk.

A harmadik foodhub-ot az Open Fields Alapítvány Valea Putnei településen (Nord Natural), negyediket Centrul de Mediere și Securitate Comunitară Jászvásár (Roade și Merinde) és az ötödiket a World Vision România Criț településen (Merindar) hozták létre. A program teljes időtartamára, 2017 évtől 2011 évig, a Civitas Alapítvány magára vállalta a támogatótól (Romanian American Foundation) kapott pályázati források ügykezelését, az öt kezdeményezés működésének felügyeletét, a folyamat dokumentálását és az érintett szervezetek közötti együttműködés elősegítését.