Röviden, a szociális-társadalmi vállalkozás olyan vállalkozás, amely társadalmi vagy környezeti problémák megoldására törekszik, miközben bevételt termel. Az ilyen típusú vállalkozások nyereségének jelentős részét visszaforgatják a társadalmi problémák megoldására vagy a vállalkozásba.
Nem, ez nem az általunk ismert nagyvállalatok CSR (társadalmi felelősség)-politikája, hanem egy olyan innovatív üzleti modell, amelyet nem kizárólag a profitmaximalizálás vezérel, hanem kimondott küldetése, hogy társadalmi vagy környezeti szükségletekkel foglalkozzon, és tevékenységével pozitív változást idézzen elő.
Bonyolultnak hangzik? Nézzünk egy példát!
Képzeljünk el egy olyan vállalkozást, amely újrahasznosított anyagokból készült ruhákat gyárt és értékesít. Célja, hogy minimalizálja a textilhulladék környezetre gyakorolt negatív hatását. (Egyébként tudtad, hogy a textilipar a világ második legnagyobb környezetszennyezője?) A társadalmi küldetést tehát kipipáltuk, de van még más is.
Ahhoz, hogy szociális-társadalmi vállalkozásként definiálják, ennek a vállalkozásnak a nyereségének nagy részét (a százalékos arány országonként változik, Romániában ez 90%) vissza kell fektetnie a vállalatnak a közösség javát szolgáló tevékenységeibe vagy programjaiba.
Miben különbözik egy szociális-társadalmi vállalkozás egy hagyományos vállalkozástól?
Amint példánk mutatja, a szociális-társadalmi vállalkozás és egy közönséges vállalkozás közötti különbségek a küldetéshez, illetve a nyereség kezelésének módjához kapcsolódnak. Ahelyett, hogy kizárólag a piaci logika és a profitmaximalizálás vezérelné őket, a szociális-társadalmi gazdasági szervezetek célja a közösségek jólétének javítása és az emberek szociális-társadakmi szükségleteinek kielégítése (vagy legalábbis segítése).
Íme a két legfontosabb dolog, amely különbséget tesz egy szociális-társadalmi vállalkozás és egy hagyományos vállalkozás között
A szociális-társadalmi vállalkozás hozzájárul egy társadalmi probléma megoldásához, például a fogyatékkal élők támogatásához, a környezetvédelemhez, a szegénység elleni küzdelemhez, stb. A szociális-társadalmi vállalkozások új típusú vállalkozások, szerepük egy társadalmi probléma megoldása az üzleti élet eszközeivel: termékek és szolgáltatások előállításával és értékesítésével.
Egy tipikus vállalkozásban a nyereséget felosztják a részvényesek között, vagy visszaforgatják a vállalkozásba, hogy növeljék annak értékét és még több nyereséget termeljenek. Egy szociális-társadalmi vállalkozás esetében a román törvények szerint a vállalkozás nyereségének legalább 90%-át a kinyilatkozott társadalmi cél elérésére kell visszaforgatni.
Példák az általunk kedvelt szociális-társadalmi vállalkozásokra
Még ha sokan nem is hallottak még a közösségi vagy a szociális-társadalmi vállalkozásokról, a koncepció már széles körben elterjedt a világon. Az Európai Unióban 2,8 millió szociális-társadalmi vállalkozás működik, ami az összes vállalkozás 10%-át teszi ki. 13,6 millió ember – az EU-ban foglalkoztatottak mintegy 6,2%-a – dolgozik az ilyen vállalkozásoknál. Romániában 2.924 szociális-társadalmi vállalkozásunk van, amelyek közül 1.967 rendelkezik érvényes engedéllyel (a RUEIS szerint, 2024. júliusi adatok). Lásd alább néhány példát inspiráló szociális-társadalmi vállalkozásokról!
Coffeels
Coffeels egy társadalmi kávézó Kolozsváron, közvetlenül a belvárosban, a Gheorghe Șincai utca 1. szám alatt. A Coffeels kávékülönlegességeket árul és itt a 6 alkalmazottból 4 fogyatékkal élő személy. Tehát amellett, hogy a Coffeelsnél vásárolva minőségi kávét élvezhetnek, a kliensek a fogyatékkal élők integrációját is támogatják.
Vászon műhely (Atelierul de Pânză)
A Vászon műhely (Atelierul de Pânză) egy szociális-társadalmi vállalkozás, amely abból a vágyból született, hogy a lehető legnagyobb mértékben hozzájáruljon a klasszikus műanyag zacskó helyettesítésére szolgáló környezetbarát megoldások megtalálásához. A műhely pamuttextíliából készít újrahasználható táskákat, és a vállalkozás alkalmazottainak 30%-a fogyatékkal élő ember.
A Vászon műhely 2018 óta az IKEA varrodai szolgáltatója.
Zöld Csomó (Nod Verde)
A Zöld Csomó (Nod Verde) a Civitas Alapítvány a Civil Társadalomért által létrehozott élelmiszeripari csomópont, ahol helyi termékeket lehet vásárolni a Kolozs megyei és Kolozs megye környéki gazdáktól és gazdálkodóktól. A Zöld Csomó egy online és egy fizikai bolton keresztül értékesíti és népszerűsíti a helyi termékeket, a nyereségét pedig a helyi és fenntartható mezőgazdaságot támogató programokra fordítja.
Hogyan ismerik el a szociális-társadalmi vállalkozói státuszt?
Romániában a vállalkozások szociális-társadalmi vállalkozói státuszuk elismerését szociális vállalkozói tanúsítvány megszerzésével kérhetik.
Az igazolási kérelmet akkor kapják meg, ha a vállalkozás az alapító és a működési aktusaiban rögzíti az alábbi kritériumok halmozott teljesülését (a szociális gazdaságról szóló 219/2015. sz. törvény 8. cikkének (4) bekezdése):
- Társadalmi célokra és/vagy a közösség általános érdekében tevékenykedik.
- A realizált nyereség/többlet, legalább 90%-át szociális célra és a kötelező tartalékra fordítja.
- Vállalja, hogy a felszámolás után fennmaradó eszközöket egy vagy több szociális vállalkozásnak adja át.
- Alkalmazottaival és ügyintézőjével szemben a társadalmi méltányosság elvét alkalmazza, biztosítva a méltányos bér/javadalmazási szinteket, amelyek között nem lehet 1:8-nál nagyobb különbség.
Az engedélyt 5 éves időtartamra adják meg, a meghosszabbítás lehetőségével.
Szociális integrációs vállalkozások
A szociális-társadalmi vállalkozások egyik típusa a társadalmi beilleszkedést célzó vállalkozás. A szociális integrációs vállalkozás olyan vállalkozás, amely hátrányos helyzetű, kiszolgáltatott csoportokhoz tartozó embereket foglalkoztat. Egy ilyen vállalkozásban a személyzet vagy az együttműködők legalább 30%-ának a kiszolgáltatott csoporthoz kell tartoznia.
A szociális integrációs vállalkozás státuszát a szociális címke odaítélése igazolja, amely a kiállítástól számított 3 évig érvényes.
Van szociális-társadalmi vállalkozási ötleted, vagy szeretnél többet megtudni az ilyen vállalkozóvá válásról? Nézd meg, mit kínál Neked a Szociális-Társadalmi Vállalkozások Akadémia!