Az utolsó jelentés azt mutatja, hogy a romániai nem kormányzati szervezetek iránti bizalom szintje körülbelül 50%-on maradt. A fiatalok nagyobb bizalommal vannak az szervezetek iránt, az 18-29 éves korosztályban a bizalom szintje 73%, míg a 60 év feletti csoportban csupán 36%. (Románia 2024. Jelentés. A nem kormányzati szektor. Profil, trendek, kihívások, a Civitas Alapítvány a Polgári Társadalom Fejlesztéséért által készített jelentés).
A bizalom fenntartásához fontos, hogy az szervezetek átlátható és következetes nyilvános kommunikációt folytassanak. Az állandó kommunikáció több megértést és tudatosságot eredményez arról a szerepről, amelyet a nem kormányzati szervezetek játszanak a problémák megoldásában Romániában. Amikor az NGO-k pozitív hatása láthatóbbá válik, ez több támogatással járhat. Ugyanezen jelentés szerint 2023-ban a lakosság csupán 24%-a adományozott legalább egyszer egy civil szervezetnek.
Az utóbbi években több kezdeményezés is indult az NGO-król készített vélemény javítása érdeképen. Egy példa erre a “Nagyító alatt a társadalmi hatás” project, a bizalom növeléséért, amelyet a Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért indított, és az Active Citizens Fund Romania program támogatta. A Civitas Alapítvány célja, hogy népszerűsítse az NGO-k eredményeit: NGO-fesztiválok (Kolozsváron és Székelyudvarhelyen), egy újságírói verseny az NGO-król, érzékenyítő kampányok a vállalatok számára és találkozók az NGO-k és hatóságok között. A projekt keretében az NGO-kat arra is ösztönözték, hogy éves jelentéseket készítsenek, egy verseny keretén belül.
Több mint 4500 résztvevő tudott meg többet az NGO-k hatásáról a Civitas Alapítvány által tavaly ősszel szervezett civil társadalmi fesztiválokon, és összesen több mint 55 000 emberhez jutott el a projekt, online és offline: középiskolás fiatalok, egyetemisták, üzleti személyek, állami hatóságok, NGO-k és a szélesebb közönség körében.

A projekt ezen a hónapon zárult le egy kommunikációval kapcsolatos eseménnyel, amelyen több mint 20 kolozsvári szervezet vett részt. Amikor arról kérdezték az NGO-kat, hogy mi a legnagyobb kommunikációs kihívásuk, a válaszok között szerepelt a forráshiány, az emberi erőforrások hiánya, valamint a kommunikációs trendekkel való lépéstartás nehézségei.

Nagyító alatt a társadalmi hatás. A bizalom növelése a civil szervezetekben a Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért Kolozsvár, a Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért Székelyudvarhely partnerségében valósul meg, az Active Citizens Fund Romania pénzügyi támogatásával, egy program, amelyet Izland, Liechtenstein és Norvégia támogat az EGT és Norvég Alapok 2014-2021 programjain keresztül. A projekt célja a civil szervezetekről alkotott közvélemény javítása és láthatóságuk növelése egy összekapcsolt kommunikációs akcióval.
……………………………………………………..
Az Active Citizens Fund Romania programról
Az Active Citizens Fund Romania programot az EGT Alapok 2014-2021 keretében finanszírozzák. Általános célja a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése és a 15 kedvezményezett állam és a donor államok (Izland, Liechtenstein, Norvégia) közötti kétoldalú kapcsolatok megerősítése. A programot a Civitas Alapítvány a Polgári Társadalom Fejlesztéséért, a Partnerek Alapítvány, a Romák Közösségeiért Központ, a PACT Alapítvány és a Frivillighet Norge alkotta konzorcium kezeli, amely a FMO – Az EGT és Norvég Alapok Pénzügyi Mechanizmusának Irodája által kijelölt Alapkezelőként működik.
Az Active Citizens Fund Romania célja a civil társadalom és az aktív állampolgárság megerősítése, vlamint a sebezhető csoportok kapacitásának növelése. Összesen 46 000 000 eurós támogatással a program a civil társadalom szektorának fenntarthatóságát és kapacitását kívánja hosszú távon fejleszteni, erősítve szerepét a demokratikus részvétel, az aktív állampolgárság és az emberi jogok népszerűsítésében, miközben egyben megerősíti a kétoldalú kapcsolatokat a donor államokkal: Izlanddal, Liechtensteinnel és Norvégiával. További információkért az Active Citizens Fund Romania programról látogassa meg a www.activecitizensfund.ro oldalt. Az EGT és Norvég Alapokkal kapcsolatos további információkért látogasson el a www.eeagrants.ro oldalra.