Civitas szerepe
Időtartam
Költségvetés
Támogató
Partner
Eredmények
A projekt célja az intelligens közigazgatás fejlesztése Kolozs községben. A jóléti és fejlesztési projektek megvalósításához az önkormányzatoknak hatékony közigazgatásra, azaz intelligens (ön)kormányzásra (Smart Governance) van szükségük. Ez az egyike az Európai Bizottság által támogatott 6 prioritásnak, amelyek az okosfalu (Smart Village) alapját képezik. A kolozsi projekt is ehhez kapcsolódik, amelynek keretén belül: a község önkormányzati és civil szervezetek képviselői megismerkednek az okosfalu koncepcióival, tényfeltáró látogatáson vesznek részt Maroscsügeden (Ciugud), amely az okosfalu romániai népszerüsítőjének számít (a román kormány is hivatalosan esettanulmányként tekinti), pénzgyűjtési stratégiákatt dolgoznak ki az intelligens kezdeményezések érdekében, és 2023 szeptemberéig legalább egy ilyen kezdeményezést támogatnak.
A projekt célja, hogy elősegítse az intelligens fejlődést a kolozsi községben a következők alapján: egy Helyi Fejlesztési Alap létrehozása, egy olyan mechanizmus kidolgozása, amely bevonja a civil szervezeteket és a lakosságot a közösség életébe és a döntéshozatali folyamatokba (aktív állampolgárság), valamint intelligens (smart) kezdeményezések azonosítása az intelligens közigazgatás fejlesztése érdekében Kolozs községben.
A kitűzött célokat a így akarjuk elérni:
- A Civitas Alapítvány és a Kolozsi Városháza kapacitásának fejlesztése, hogy részt vegyenek egy intelligens közösség kialakításában, 60 személyt bevonva a tudásfejlesztő tevékenységekbe (a Civitas Alapítvány munkatársait és önkénteseit, a Városháza alkalmazottait és a működő civil szervezeteket beleértve).
- Egy olyan konzultációs és részvételi mechanizmus kialakítása, amely lehetővé teszi a civil szervezetek és a közösség lakosainak bevonását a helyi fejlesztési kezdeményezések megtervezésébe és megvalósításába, azzal a céllal, hogy a projekt lezárása után is fenntartható legyen ez a modell.
- Egy Helyi Fejlesztési Alap létrehozása Kolozson az intelligens közösségi kezdeményezések támogatására.
Céljaink elérése érdekében az alábbi tevékenységeket fogjuk megvalósítani:
- A projekt szakértői dokumentálni fogják az intelligens közösség (smart community) koncepcióját, és egy képzést szerveznek 20 fő számára az intelligens megoldásokról, bemutatva olyan intelligens kezdeményezéseket, amelyeket már megvalósítottak az Európai Unió és Románia különböző közösségei.
- Két tanulmányi látogatásra kerül sor a Civitas Alapítvány és kolozsi község önkormányzatának munkatársai számára, hogy megismerkedjenek az intelligens közösség koncepciójával, más települések által alkalmazott innovatív megoldásokkal, valamint azok pozitív hatásaival a közösség széméra. A tanulmányi látogatások Maroscsügeden lesznek megszervezve, amely 2020-ban elnyerte a Smart City Industry Awards díját a közösségben megvalósított intelligens projektekért, és országos szinten is a koncepció egyik fő népszerüsítője.
- Annak érdekében, hogy a projektet akár Kolozs községben, akár más, a koncepció iránt érdeklődő településeken is meg lehessen valósítani, készül egy szakpolitikai dokumentum, amely lépésről lépésre bemutatja, hogy egy vidéki közösség hogyan válhat intelligens közösséggé.
- A helyi szereplők is bevonásra kerülnek a Helyi Fejlesztési Alap létrehozásának és a kreatív intelligens kezdeményezések támogatásának érdekében. Ezért legalább 5 civil szervezetet tájékoztatunk a projekt tevékenységeiről, céljairól és az elérni kívánt eredményekről.
- Kidolgozásra kerül egy adománygyűjtési módszertan is, amely különböző forrásokból biztosít pénzügyi támogatást helyi kezdeményezések számára. Emellett Kolozs községben figyelemfelkeltő kampány is lesz szervezve plakátokkal, a közösségi médián és a polgármesteri hivatal honlapján levő hirdetésekkel, hogy ösztönözzék a lakosság aktív részvételét közösségük fejlesztésében.
- Három „Közösségfejlesztési Facilitátor” képzésre kerül sor, amelyen összesen 60 fő vesz részt, köztük a Civitas Alapítvány munkatársai és önkéntesei, Kolozs község polgármesteri hivatalának alkalmazottai (vezetők és ügyintézők), helyi tanácsosok, polgármester, alpolgármester, faluküldöttek, valamint a község területén tevékenykedő civil szervezetek munkatársai és önkéntesei, illetve olyan lakosok, akik érdeklődnek a közösségfejlesztés iránt.
- Két nyilvános konzultációt is szerveznek Kolozs község számára szükséges intelligens kezdeményezések beazonosítására, amelyeken részt vesznek a helyi választott képviselők, a közigazgató szereplők, civil szervezetek és a közösség tagjai. Összesen legalább 40 ember fog részt venni ezen a tevékenységben. A konzultációk célja, hogy legalább három intelligens kezdeményezési javaslat szülessen, amelyeket közösségi szavazásra bocsátanak. A legnépszerűbb kezdeményezést az közösség választja ki, és ennek megvalósítására adománygyűjtő kampányt Az összegyűjtött pénzösszeget átlátható módon közlik a közösséggel, és az önkormányzat ezt az összeget megduplázza (maximum 10.000 lejig).
A projekt célcsoportja 60 főből áll: 20 fő a Civitas Alapítvány alkalmazottai és önkéntesei közül, 20 fő Kolozs község polgármesteri hivatalának munkatársai közül (vezetői és végrehajtói személyzet, helyi tanácsosok, polgármester, alpolgármester és faluküldöttek), valamint 20 fő a Kolozs község területén tevékenykedő civil szervezetek alkalmazottja és önkéntese lesz.
A projekt legfontosabb eredménye az lesz, hogy növeli a civil szervezetek és szociális partnerek kapacitását a helyi fejlesztési kezdeményezések megfogalmazásában és népszerüsítésében.
A projekt fenntarthatóságának fő céljai:
- A Civitas Alapítvány kapacitásának megerősítése a helyi fejlesztések elősegítése terén, valamint beavatkozási területének bővítése és a jelenlegi projekt pozitív hatású tevékenységeinek kiterjesztése.
- Kolozs község lakosainak fokozottabb bevonása a közösségi életbe és a döntéshozatali folyamatokba (aktív állampolgárság).
- A község polgármesteri hivatalának kapacitásának növelése az intelligens fejlesztési megoldások megfogalmazása és előmozdítása terén.
A projekt eredményeinek hasznosítása és a partnerszervezetek politikáiba való integrálása kapcsán megemlíthető, hogy a projekt valamennyi eredménye beépül a Pályázó szervezet és Kolozs község polgármesteri hivatalának stratégiáiba és politikáiba. Ezen politikák és stratégiák alapján új finanszírozási források azonosítása válik lehetővé, és olyan projektek valósíthatók meg, amelyek intelligens kezdeményezéseket tartalmaznak, ezzel is javítva a lakosok életminőségét, különösen a közszolgáltatások fejlesztése következtében.
*** A Partnerség az intelligens közigazgatás fejlesztéséért Kolozs községben című projekt (SMIS kód: MySMIS2014+ 151364/SIPOCA 913 kód) 2022. július 27. és 2023. szeptember 26. között valósul meg. A projektet az Európai Szociális Alap társfinanszírozza a 2014–2020-as Adminisztratív Kapacitás Fejlesztése Operatív Program keretében, és teljes értéke 416.186,58 RON, amelyből: 346.683,43 RON az EU hozzájárulása, 61.176,43 RON a nemzeti költségvetésből származó hozzájárulás, 8.323,72 RON pedig a kedvezményező által biztosított társfinanszírozás.