A projekt összértéke:
Támogató:
A projekt nemcsak a Civitas Alapítvány számára fontos, hanem a romániai nonprofit közeg számára is, hiszen a stratégiai fejlődés számára felállít egy lehetséges modellt. Kezdetét jelentette a szervezet és annak struktúrájában résztvevő entitások szintjén egy diagnózis elkészítése, amelynek eredményeképpen javaslatok történhetnek egy lehetséges stratégia felállítását illetően, amelyet majd újra lehet tervezni, és annak alapján újragondolni a meglévő struktúrákat.
A maga nemében ez azért egyedülálló, partikuláris projekt, mert nagyon kevés nemkormányzati szervezetnek adatik meg a lehetőség arra, hogy átmenjen ezen a vizsgálaton és ezen a stratégiaépítésen, ugyanakkor nem igazán léteznek számukra hasonló követhető modellek sem. Mi azt képzeltük el és tűztük ki célunknak, hogy a folyamat által, az Alapítvány újraszervezése mellett, javasoljunk egy általánosan alkalmazható modellt a románia nemkormányzati és nonprofit szervezetek részére is.
Eddig elért eredményeink egyike a szervezeti diagnózis elkészülése, Kosza Alizzal való együttműködés eredményeképpen, aki ennek a folyamatnak a mentora és segítője volt, és aki együtt dolgozott Răzvan Nicoară-val. A diagnózis felszínre hozta a szervezetet érintő kihívásokat, rámutatott a megszervezés elemeit meghatározó alapdokumentumok újragondolására, kérte az Alapítvány szervezeti
diagramjának és stratégiájának az elkészítését, de természetesen a romániai nem kormányzati szervezetekre alkalmazható vállalkozói modellt is javasolt.
A munka során formális és informális találkozókat szerveztünk a Civitas csapata és a board tagjaival, ezek alkalmával részletesen kimerítettük a szükséges témákat. Büszkék vagyunk tehát erre a projetünkre, ezt sokszorosíthatónak, lemásolhatónak tartjuk, így eredményei, következtetései számos hazai szervezet segítségére vállhatnak. A kivitelezése alatt egy másik dologra is rájövünk: olyan csapat vagyunk, amely képes a megújulásra és a fejlesztésre, mégha nem is új a szervezetünk.
„A projekt lebonyolítása során azt a legfontosabb tanulságot vontam le eddig, hogy a szervezetnek alkalmazkodni kell és rugalmasságot kell tanúsítania a tagjai iránt, valamint figyelnie kell minden egyes benne résztvevő potenciáljára. Ha létezik a szükséges rugalmasság, akkor eddig fel nem tárt erősségek és értékek kerülhetnek felszínre. A nonprofit társadalomban nem működik a bürokratikus megközelítés, mivel az az emberi egyéniséget nagyon hátrányba helyezheti. A szükséges munkaköri leíráson túlmenően, amelyik legtöbbször csak a fontosabb feladatokat tartalmazza, az igazi felelősségleosztás és a figyelem
az egyénre és annak képességeire kell támaszkodjon. A teljesítés korlátait nem lehet behatárolni az egyének számára, viszont egy megfelelelően rugalmas struktúra lehetővé teheti azt, hogy kilépve a konfortzónájából, mindenki megmutathassa igazi önmagát, és egyes esetekben latens, addig elrejtett értékeket hozhasson a felszínre.” Balogh Márton – a Civitas kolozsvári irodájának igazgatója
”„Cea mai importantă lecție pe care am învățat-o în urma acestui proiect este nevoia adaptabilității și a flexibilității organizaționale și valorificarea potențialului fiecărui membru al echipei. Dacă există suficientă flexibilitate, pot ieși la iveală resurse de care nu suntem conștienți. În mediul non-profit nu funcționează abordarea birocratică, căci se pierde foarte mult din individualitatea omului.
Balogh Márton Director Regional Cluj-Napoca
Dicolo de fișa postului, care este una orientativă, atenția cade pe individ și resursele acestuia. Ca oameni, avem un potential nelimitat, iar o structură flexibilă ne permite șă ieșim din zona de confort și să ne dezvăluim iar, în unele cazuri, să ne descoperim capacitățile latente.”